Hakkımızda

Türkiye’nin Popüler Bilim Sitesi Fizikist, 26 Mart 2008 tarihinde Türk internet kullanıcılarınabilimi ulaştırmak, daha anlaşılır ve eğlenceli hale getirmek için kurulmuştur. Fizikist’te bilimsel makalelere ulaşabilir, bilimsel videoları izleyebilir, ve beyin fırtınalarına katılabilirsiniz.

Fizikist olarak amacımız, bilimi keyifli hale getirmek, herkesin anlayabileceği bir dilde anlatım yapmak, daha fazla kişiye bilimi aşılamak, insanların yerlerinde oturarak sadece gelişmeleri izlemesini değil bilime katkısını sağlamak, sahte bilimcilik yapan kuruluşlara karşı bir duruş sergileyerek en doğru kaynaklardan bilimsel gelişmeleri insanlara ulaştırmaktır.

Aylık 1 milyondan fazla ziyaretçisi bulunan Fizikist, bilimi temele yayma düşüncesiyle çocuklar için hazırladığı özel bilimsel içerikler ile 2016 yılında Fizikist Çocuğu kurmuştur.

Hedefimiz, zeka gelişiminin %70 inin tamamlandığı 2-6 yaş arasındaki çocuklara bilime karşı merak uyandırmak, bilimsel düşünme becerilerini geliştirmelerini sağlamaktır.

NEDEN OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ?

Okul öncesi çocukluk dönemi, çocuğun yüksek öğrenme potansiyeline sahip olduğu bir dönemdir. Uygun fiziksel ve sosyal çevre koşullarında ve sağlıklı etkileşim ortamında yetişen çocuklar, daha hızlı ve başarılı bir gelişim gösterirler.

Yapılan araştırmalarda çok gelişmiş ülkelerde çocukların okulöncesi eğitime katılımları %100’e yakın orandadır. Türkiye’ye baktığımızda ise durum az gelişmiş ülkeler seviyesinde yani %20 ler oranındadır.

Araştırmalar beyin gelişiminin en önemli kısımının ilk 6 yıl içinde gerçekleştiğini göstermektedir. 3-6 yaş nöronlar arasındaki bağlantıların en üst seviyede gerçekleştiği dönemdir. Bir bebek 3 yaşına geldiğinde, beyninin fiziksel büyümesinin % 90’ı tamamlanmıştır. Çocukluk döneminin geçtiği yaşam ve çevre koşulları beyin işlevselliğini olumlu veya olumsuz etkilediği, oyun oynamayan ve çok az dokunulan çocuklarda beyin gelişiminin akranlarından %20-30 daha az olduğu kanıtlanmıştır (Nash, 1997). Bu yüzden çocuklara erken yaşlarda karmaşık algılama ve fiziksel deneyimler için fırsatlar sunmak, ileriki yaşlardaki değişik öğrenme becerilerinin gelişimine olumlu yönde etki eder. Hatta böyle olanakların sağlanması erken beslenme bozukluklarına bağlı eksiklikleri telafi edebilir ya da en azından bir kısmını giderebilir (Bekman, 1999).